BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röghöz kötött ügyfelek

Bár már másfél hónapja az adókedvezmény kockáztatása nélkül hordozhatnák az ügyfelek a tartós befektetéseiket, nem minden szolgáltató készült fel az értékpapírok transzferálására. Az ügyfelek mérgesek, az MNB intézkedett.

Január 1-től elvileg hordozhatóak lennének a tartós befektetési számlák (TBSZ), vannak azonban olyan szolgáltatók, amelyek továbbra is röghöz kötik a klienseiket. A CIB Bank egyik privátbanki ügyfele egyebek között állampapírokat szeretett volna egy OTP Bankos számlára átvinni, a hitelintézetnél viszont közölték: egyelőre nem tudják kivitelezni a tranzakciót. Az ügyfél mérges, ami érthető, hiszen a késlekedés ebben az esetben pénzt jelenhet: lemarad miatta az akciós ajánlatokról, és a kiszemelt befektetési alapokat sem tudta megvásárolni.

A CIB-nél az ügyfélnek azt ígérték, mától már transzferálhatóvá válnak az értékpapírok, és lapunknak is azt válaszolta a hitelintézet, várhatóan február közepétől meg tudják majd oldani az ilyen tranzakciókat. A szolgáltatás előkészítése és az ahhoz kapcsolódó fejlesztési igény ugyanis jelentős kapacitást vesz igénybe a bank részéről. Más értékpapírszámlák esetében egyébként működik a CIB-nél is a transzferálás, csak a TBSZ-nél nem.

A szolgáltatók felkészültsége ebben a témában egyébként vegyes képet mutat. Az Erste Befektetési Zrt.-nél is várhatóan csak márciusra készül el az az informatikai fejlesztés, amely a transzferálható értékpapírok fogadását és indítását lehetővé teszi. Addig manuálisan ugyanis működik a folyamat, ami így lényegesen időigényesebb – nyilatkozta lapunknak a brókercég. A lapunknak nyilatkozó piaci szereplők közül az OTP, az FHB, a K&H, a Budapest Bank és az UniCredit is meg tudja oldani a papírok transzferálását, az UniCredit ugyanakkor utalt rá: a szolgáltatók közötti technikai folyamategyeztetések – hogy például kinek, mikor, milyen nyomtatványokat kell ilyenkor kitölteni, és elküldeni – csak nemrég fejeződtek be.

Az ügyfeleknek persze mindezt nem muszáj elfogadniuk, ha a szolgáltató akadályozza őket a váltásban, bepanaszolhatják a Magyar Nemzeti Banknál (MNB). A jegybankhoz érkezett is számos fogyasztóvédelmi megkeresés az év elején a számlahordozás megtagadása miatt, ami kapcsán a hatóság intézkedett. Az MNB közlése szerint az utóbbi időszakban az ilyen megkeresések száma egyébként csökkent, sőt megszűnt.

Tavaly év végén a pénzügyi cégek arra számítottak, kevés ügyfél fogja egyik bankból vagy brókercégből egy másikhoz átvinni a tartós befektetéseit. Az újesztendő első másfél hónapjában is voltak azonban már, akik váltottak. Elsősorban az értékpapíros befektetéseket hordozzák az ügyfelek, az Ersténél például betétes TBSZ-nél is voltak már érdeklődők, de ebből a körből még egyetlen ügyfél sem váltott.

Az UniCreditnél is főleg az értékpapírszámlák esetében tapasztalnak mozgást, és az új kliensek jellemzően a befektetési alapokat keresik.
A TBSZ-számlák piacán vezetőnek számító OTP eddig nyertesnek számít a számlamozgásokat illetően, csak kevés ügyfél vitte el tőlük a befektetéseit, annál többen éltek viszont azzal a lehetőséggel, hogy átvigyék hozzájuk.

A bank beszámolói szerint sokan egyszerre több különböző évben nyitott TBSZ-t is átvisznek hozzájuk. Jelentős piaci átrendeződésre viszont az OTP sem számít, mivel a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben olyan minimális a különbség az egyes ajánlatok között, hogy keveseknek éri meg hordozni a számlákat.

Betét feltörve, alap eladva vihető

A TBSZ-t hordozó ügyfeleknek nem árt odafigyelni arra, hogy transzferálni általában csak olyan értékpapírokat tudnak az egyik szolgáltatótól a másikhoz, amelyeket az új helyen is forgalmaznak. Ezek jellemzően részvények vagy állampapírok.

A befektetési alapokat, banki kötvényeket általában előbb el kell adni, és csak a pénzt tudják az új helyre átvinni, ahol más értékpapírokat vásárolhatnak belőle. A betéteknél arra kell ügyelni, hogy a bankváltásnál a lekötést feltörik, így a kamat elveszhet.

A befektetési alapokat, banki kötvényeket általában előbb el kell adni, és csak a pénzt tudják az új helyre átvinni, ahol más értékpapírokat vásárolhatnak belőle. A betéteknél arra kell ügyelni, hogy a bankváltásnál a lekötést feltörik, így a kamat elveszhet. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.